Karın Germe Estetiği

Karın Germe Estetiği

Aşırı kilo alıp verme, hormonal durumlar, geçirilmiş hamilelikler sonrası karın bölgesinde yağlanma, derinin sarkması, cilt çatlaklarının oluşumu ve karın kaslarının gevşekliği durumunu görmek mümkündür. Bu durumlarda karın germe ameliyatına başvurulur.

Karın Germe (Abdominoplasti)

Özellikle uygun diyet ve egzersizle düzelmeyen karın derisi sarkıklığı ve karın kası gevşekliği olan kişiler karın germe ameliyatı için uygun adaylardır. Abdominoplastiyi kilo vermeden daha çok karın şekillendirme ameliyatı olarak görmek gerekir.

Karın germe ameliyatına karar vermeden önce eğer hasta kilolu ise zayıflayıp ideal kiloya düşmesi önerilir. Kilolu hastalarda karın derisi kalınlığı da fazla olduğundan, normal kilodaki hastalar kadar iyi sonuçlar elde etmek kolay değildir. Bu nedenle önce diyet ve egzersiz önerilir. Egzersiz ve diyetle kilo verdikten sonra sarkmalar için gelen hastalar en uygun hasta grubu arasında yer alır.

Ameliyat nasıl yapılır?

Karın ön duvarındaki kaslar arasındaki bağlar zayıflayıp yırtılınca kaslar arasında ayrılmalar olur. İç organlarının baskısıyla karın dışa doğru çıkık ve sarkmış olarak görünür. Karın germe ameliyatlarıyla karındaki kaslar sıkılaştırılıp, karın ön duvarı daraltılıp, fazla olan yağ ve cilt dokuları alınmış olur. Bu ameliyatla aşağı doğru sarkmış olan göbek deliğinin yeri de değiştirilebilir. Karın germe ameliyatı ile karındaki çatlaklar tümüyle geçmese de büyük kısmı düzelmiş olur.

Karındaki deformiteye bağlı olarak total veya mini karın germe ameliyatı şeklinde yapılır. Total abdominoplastide karın bölgesinde sarkma ve yağlanma belirgin, karın kasları ayrışmasının ileri boyutta olduğu durumlarda düşünülür. Yağlanma ve sarkma durumu göbek altı bölgesinde sınırlıysa bu durumda mini abdominoplasti düşünülür. Göbeğin yeri değiştirilecekse göbek çevresinde ve iç çamaşırı bölgesinde kalacak şekilde izler olur.

Genellikle karın germe işlemine liposuction ameliyatı da ilave edilir. Bu sayede daha iyi görünüş sağlanır.

Ameliyat süresi ne kadardır?

Karın germe ameliyatların ortalama olarak süresi 2-4 saat arasındadır. Hastanın durumuna göre değişmekle birlikte 1 veya 2 gün hastanede tutulduktan sonra taburcu edilir.

Ameliyat sonrası dönemde komplikasyonlar görülür mü?

Karın germe ameliyatları sonrası özellikle sigara içenlerde, diyabetik hastalarda, ek sistemik hastalıkları olanlarda veya çeşitli yara iyileşme problemleri olan hastalarda yara yerinin iyileşmesinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Ameliyat sonrası dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Ameliyat esnasında içeride kan ve seroma dediğimiz sıvıların birikmesini önlemek için ameliyat sahasına 1 - 4 gün sonra çıkarılacak şekilde drenler konur. İlk birkaç gün ağrı kesicilerle ağrının daha az duyulması sağlanır. Gün geçtikçe ağrılar azalmaya ve hasta kendini daha iyi hissetmeye başlar.

Hastalara özellikle ilk birkaç gün dikiş hattında gerginlik oluşmasın diye öne doğru eğilerek yürümesi, uyku esnasında da arkasına yastık koyacak şekilde uyuması önerilir.

Hasta, ağır bir işte çalışmıyorsa ortalama 1-2 hafta sonra işine döner. Ancak yaklaşık 1-1,5 ay korse kullanması önerilir. 2-3 ay boyunca ise ağır egzersizlerden uzak durmaları tavsiye edilir.

Karındaki şişliklerin tamamen geçip karnın istenen hali alması ortalama 6-12 ay arası sürede gerçekleşir. Karın germe ameliyatından sonra hastaların kilolarına dikkat etmesi ve aşırı kilo alımından kaçınması gerekir.

Çok fazla kilosu olup bu kiloları vermeyi düşünen hastalar fazla kilolarını verdikten sonra ileriki dönemlerde hamile kalmayı planlayan kişiler ise bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemelidir.

MERAK ETTİKLERİNİZ

ZNZ Hair Center ile gerçekleştirilen tüm operasyonlar güvencemiz altındadır.
Saç Ekiminin Geleceği Nasıl Olacak?

Saç Ekiminin Geleceği Nasıl Olacak?

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan saç ekim tekniği: FUE tekniğidir. FUE tekniği saç ekiminin geleceği için önemli bir adım olarak atıldı. Bu tarz saç ekimlerinde saçlar bir bölgeden özel borular aracılığı ile tek tek alınır ve saç ekilecek olan bölgeye yerleştirilir.

BLOG23.11.2020 13:19:28
Geçmişten Günümüze Saç Ekiminin Tarihi

Geçmişten Günümüze Saç Ekiminin Tarihi

Her şeyin olduğu gibi elbette saç ekiminin de bir tarihi var. Saç ekimi ve saç ekiminin tarihi ile ilgiliyseniz bu makale size zamanda yolculuk ettirece ve tarih boyunca saç ekimi tedavilerinin nasıl uygulandığını sizlere açıklayacak.

BLOG16.11.2020 13:13:52
Sakal Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sakal, bazı erkekler için sahip oldukları en önemli aksesuardır. Farklı nedenlerden kaynaklanabilen sakal dökülmesi ya da sakal seyrekliği, sakal ekimi tedavisi ile çözülebilmektedir.

BLOG9.11.2020 13:07:57