Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız boşluğu içinde yer alan yumuşak dokuyu (yanak, damak, dil, dudak gibi) ve sert dokuları (dişler, kemikler) ilgilendiren her türlü rahatsızlığın teşhisini ve cerrahisini lokal anestezi, genel anestezi veya sedasyon anestezisi altında operasyonlar yaparak gerçekleştiren bölümümüzdür.

Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi kapsamında;

  • Diş çekimi
  • Gömük ve komplikasyonlu dişlerin çekimi
  • Sürmemiş dişlerin çekimi ya da üzerinin açılması(ortodontik tedavi amaçlı)
  • İmplant cerrahisi
  • Ağız içi, dil, dil altı, yanak ve damakta oluşan kist ve enfeksiyonların(abselerin) tedavisi
  • Diş köklerinde oluşan kistlerin tedavisi (kök ucu rezeksiyon tedavisi) sayılabilir.

İmplant Yerleştirmesi İçin Gereken Kemik Hacminin (Yoğunluğunun) Yetersiz Oolduğu Durumlarda Uygulanan Cerrahi Müdaheleler ise;

Ogmentasyon (kemik arttırma)

Uzun süreli dişsizliğe veya yapısal kemik eksikliklerine bağlı olarakimplant yapılacak bölgeye çene kemiğinin diğer bölgelerinden kemik alınarak nakledilmesidir.Bu tedavi yöntemi ile aynı seansta implantlar ağız içine yerleştirilebilinir. Rutin implant uygulamalarından bir diğer farkı da, implantların kemiğe kaynaması için bekleme süresinin  2-3 ay yerine,  kemik hacminin yoğunluğuna bağlı olarak 4 -6 ay olmasıdır. Bu tedavi yönteminin temel amacı kemiğin yüksekliğini ve kalınlığını arttırarak  implant yerleştirebilmektir.

Zigoma (elmacık kemiği) implantlar 

Zigoma İmplant; Üst çene kemiğinde ileri derece kemik kaybı olan, çene kemiğinde implant yapılacak düzeyde kemik olmayan hastalarda elmacık kemiklerine yerleştirilen uzun implantlardır. Genel anestezi uygulaması altında yerleştirilen Zigoma implantlar sayesinde aynı gün sabit  protez dişleriniz yapılır ve anesteziden protez dişleriniz ağızda sabitlenmiş halde uyanırsınız.Zigoma implantların uygulanması ile, total protez kullanımına zorunlu olan birçok kişi takıp çıkartma gerektirmeyen sabit protezler kullanma şansını elde etmektedir. Bu durum özellikle genç ve orta yaş grubundaki hastaların özel ve sosyal yaşamları açısından oldukça önemlidir. Bir diğer avantajı da kaza ya da kanser gibi hastalıklar sebebiyle üst çenesi çıkarılmış hastalara da bu implantlar uygunabilmektedir.

All on 4  tekniği ile implant tedavisi

All on 4 tedavi yöntemi, çenenin arka bölgelerindeki kemiklerde azalma sebebiyle , ön bölgeye 2 rutin implant, 2 de 30-35 derecelik açı ile toplamda 4 implant uygulanması tekniğidir. Bu sayede aynı gün sabit geçici protezlerinize kavuşursunuz. All on four yöntemi ile aynı gün sabit protezlerinizin yapılması sebebiyle, tat alma duyunuz ve yemek zevkinizi hızla değiştirerek yaşam konforunuzu hızla arttırır. Kısa sürede sabit protezlerinize kavuşmanız ile estetik duyunuz,  görünüşünüz  ve konuşmanızda fark oluşturarak özgüveninizi yeniden kazandırır.
Çenenin arka bölgelerinde yapısal ya da bir takım sebeplerden dolayı ileri derecede kemik kaybının fazla olduğu durumlar için ileri düzey cerrahi işlemler uygulamak gerekir. Bu durum tedavi sürecini 6 aya kadar uzatacağı gibi bazı kişilerde ileri cerrahi teknikler uygulanamaz.  Bu tedavi yöntemlerine alternatif olan all on four tekniği ile 3 ay gibi kısa bir sürede tedaviniz tamamlanır. Aynı zamanda implantların uygulandığı gün sabit geçici protezlerinizle, takıp çıkartma gerektirmeyen  sabit dişlerinizle yaşamınıza konforlu ve özgüvenle devam edersiniz. Son olarak ileri cerrahi gerektiren tam dişsizliğin olduğu kişilerde rutin implant tedavi yöntemlerine göre maliyeti daha düşüktür.

İliak kemik (kalça kemiği) nakli ile implant tedavisi

Uzun süreli dişsizliğe bağlı veya yapısal kemik eksikliklerine bağlı olarak çene kemiğinin yetersiz olduğu durumlarda iliak kemikten (kalça kemiği) alınan kemik parçalarının nakledilmesi ile implant yapılabilir. Bu yöntem, genel anestezi altında Plastik Cerrahi ya da Ortopedi Uzmanı ile birlikte Çene Cerrahisi Uzmanı hekiminin yaptığı bir operasyondur. Hastane koşullarında ve genel anestezi atında yapılan bir müdahaledir. Hasta 24 saat hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir ve günlük yaşamına devam edebilir. Çene Cerrahisi Uzmanı tarafından iliak (kalça) bölgesinden alınan blok kemik ile ağız içi kemiğinin birbirine kaynama süreci takip edilir. Yaklaşık 6 ay süren bu takip sonucunda ağızda dikey ve yatay boyutta kemik hacmi arttırılarak implantlar yerleştirilebilir.

Lazer ile implant

Diş eti kesilmeden ve dikiş atılmadan implantlarınız kemik içine yerleştirilebilir. Lazer ile yapıldığında implantın kemik ile kaynaşması daha hızlı olacağından, standart bekleme süresine gerek kalmadan  daha kısa sürede implant üstü proteziniz yapılarak dişlerinize kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda, özellikle estetiğin daha önemli olduğu ön bölge implant tedavileri sonrası aynı gün implant üstü sabit dişiniz  yapılabilir. Bu sayede gerek dış görünümünüz, gerekse  konuşmanızda yaşayacağınız problemlerin önüne geçilir ve güçlük yaşamazsınız.

Split cerrahisi (kemik genişletilmesi)

Çene kemiğinin implant uygulaması için yetersiz olduğu durumlarda çene kemiğinin enine genişletilme işlemidir. Bu sayede yatay boyutta daha kalın çene kemiği  sağlanır ve implant yerleştirilir.

Sinüs lifting 

Üst çene kemiğinin implant uygulaması için yetersiz olduğu durumlarda greft (kemik tozu) ve membran gibi  biyomateryaller kullanılarak sinus zarının yukarı kaldırılması işlemidir. Bu sayede dikey boyutta daha uzun çene kemiği  sağlanır ve implant yerleştirilir.

MERAK ETTİKLERİNİZ

ZNZ Hair Center ile gerçekleştirilen tüm operasyonlar güvencemiz altındadır.
Saç Ekiminin Geleceği Nasıl Olacak?

Saç Ekiminin Geleceği Nasıl Olacak?

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan saç ekim tekniği: FUE tekniğidir. FUE tekniği saç ekiminin geleceği için önemli bir adım olarak atıldı. Bu tarz saç ekimlerinde saçlar bir bölgeden özel borular aracılığı ile tek tek alınır ve saç ekilecek olan bölgeye yerleştirilir.

BLOG23.11.2020 13:19:28
Geçmişten Günümüze Saç Ekiminin Tarihi

Geçmişten Günümüze Saç Ekiminin Tarihi

Her şeyin olduğu gibi elbette saç ekiminin de bir tarihi var. Saç ekimi ve saç ekiminin tarihi ile ilgiliyseniz bu makale size zamanda yolculuk ettirece ve tarih boyunca saç ekimi tedavilerinin nasıl uygulandığını sizlere açıklayacak.

BLOG16.11.2020 13:13:52
Sakal Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sakal, bazı erkekler için sahip oldukları en önemli aksesuardır. Farklı nedenlerden kaynaklanabilen sakal dökülmesi ya da sakal seyrekliği, sakal ekimi tedavisi ile çözülebilmektedir.

BLOG9.11.2020 13:07:57