Bişektomi (Hollywood Yanağı)

Bişektomi (Hollywood Yanağı)

Günümüzde, dudak dolgusu ya da yüz inceltme operasyonları geçirmek çok bilinen bir şeydir.

Bununla birlikte, özellikle ünlüler dünyasının estetik cerrahiye olan sevgisi, estetik dünyasındaki gelişmeleri yepyeni bir seviyeye taşımaktadır. Gerçekleştirilen çoklu operasyonlar, birçok ünlü ismin görünümünü büyük ölçüde değiştirmektedir.

Son dönemde estetik dünyasında öne çıkan uygulamalardan biri de “Bişektomi”dir. Yanak bölgesindeki fazla yağ dokusunu çıkararak daha ince yüz hatlarına ve daha belirgin elmacık kemiklerine sahip olmanızı sağlayan bişektomi ameliyatını tercih edenlerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir.

Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bişektomi, genel anestezi altında, ortalama yarım saat ile 45 dakika arasında gerçekleştirilen bir işlemdir. Operasyon sırasında, ağız içine yaklaşık 1 cm’lik bir kesi yapılmadan önce lokal anestezi de yapılmaktadır. Bu şekilde hastalar, ameliyattan hemen sonraki dönemde, herhangi bir ağrı hissetmemektedir.

Ağız içine yapılan kesiden, yanak yağının alınması işlemi gerçekleştirilir. Ardından; sonradan kendiliğinden eriyen ve operasyondan sonra alınması gerekmeyen birkaç dikiş ile kesi kapatılır. Bişektomi ameliyatından sonra, dışarıdan görünen herhangi bir yara izi olmaz ve ortalama bir hafta sonra cerrahi kesiler tamamen iyileşmektedir.

Operasyondan sonra hastalar, hemen günlük rutinine geri dönebilir. Yanak bölgesindeki fazla yağların alınmasından birkaç gün sonra, antibiyotik tedavisi ve ağız bakımı devam eder. Bu, enfeksiyon oluşumunu engellemek için önemlidir. Bişektomi ameliyatından sonra, 2-3 hafta içinde sonuçlar gözle görülür bir şekilde belli olmaktadır. İlk günlerde yanaklarda şişlik (ödem) oluşabilir ve birkaç hafta sonra ödem geçmektedir ve elmacık kemikleri daha belirgin hale gelmektedir.

Bişektomi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında doktorunuz bir antibiyotik reçete edecek ve ağız bakımı konusunda dikkat etmeniz gerekenleri belirtecektir. Bunların dışında, operasyon sonrası ilk bir haftalık dönemde, beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken şeyler de vardır.

Bişektomi sonrası ilk üç gün beslenme, sıvı şeklinde olmalıdır. Su, meyve suyu, süt ve tanesiz çorbaları sık sık tüketebilirsiniz. İşlem sonrası, 4. ve 6. günler arasında, yumuşak yiyeceklere geçiş yapılabilir. 7. günde hastalar, normal yeme alışkanlıklarına geri dönebilir. Bu günlerde hala hafif de olsa rahatsızlıklar varsa birkaç gün daha yumuşak gıda ve sıvı ağırlıklı beslenmeye devam edebilirsiniz.

Bişektomi Risk ve Komplikasyonları

Operasyon sonrasında ödem ve ağrı çok fazla görülmez. Hastalar, genellikle aynı gün içinde hastaneden taburcu edilmektedir ve ertesi gün işe gidebilirler. Bunlara ek olarak, yanaklarda yağ kütlesini azalttığından, bişektomi ameliyatları yaşlanma bölgesinde oluşacak deformasyonlar üzerinde de önleyici bir etkiye sahiptir.

Bişektomi ameliyatının ciddi bir komplikasyonu yoktur. Ameliyat sonrasında; yanak bölgesinde asimetri, aşırı çökme ve bölgede uyuşukluk hissi görülebilir. Ancak, bunlar çok nadir görülen durumlardır ve doğru ellerde yapıldığında bişektomi ameliyatının herhangi bir riski yoktur.

MERAK ETTİKLERİNİZ

ZNZ Hair Center ile gerçekleştirilen tüm operasyonlar güvencemiz altındadır.
Saç Ekiminin Geleceği Nasıl Olacak?

Saç Ekiminin Geleceği Nasıl Olacak?

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan saç ekim tekniği: FUE tekniğidir. FUE tekniği saç ekiminin geleceği için önemli bir adım olarak atıldı. Bu tarz saç ekimlerinde saçlar bir bölgeden özel borular aracılığı ile tek tek alınır ve saç ekilecek olan bölgeye yerleştirilir.

BLOG23.11.2020 13:19:28
Geçmişten Günümüze Saç Ekiminin Tarihi

Geçmişten Günümüze Saç Ekiminin Tarihi

Her şeyin olduğu gibi elbette saç ekiminin de bir tarihi var. Saç ekimi ve saç ekiminin tarihi ile ilgiliyseniz bu makale size zamanda yolculuk ettirece ve tarih boyunca saç ekimi tedavilerinin nasıl uygulandığını sizlere açıklayacak.

BLOG16.11.2020 13:13:52
Sakal Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sakal, bazı erkekler için sahip oldukları en önemli aksesuardır. Farklı nedenlerden kaynaklanabilen sakal dökülmesi ya da sakal seyrekliği, sakal ekimi tedavisi ile çözülebilmektedir.

BLOG9.11.2020 13:07:57