KAŞ EKİMİ

KAŞ EKİMİ

Genetik veya dış etkenler nedeniyle kaş ve kirpiklerde dökülmeler görülebilir. Bu durum kişileri olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle estetik bir görünüme kavuşmak için kaş ekimi kalıcı bir çözüm sunmaktadır.

Kaş ekimi işlemi de saç ekiminde olduğu gibi fue yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Hastanın vücudunun değişik bölgelerinden alınabilen kıl kökleri kaş bölgesine nakledilerek işlem yapılır.
Görünüş olarak bakıldığında kaş ekimi işleminin dışarıdan anlaşılması mümkün değildir. İşlemden yaklaşık 1 ay sonrasında doğal görünüme kavuşulacaktır.

KAŞ EKİMİ NASIL YAPILIR?
Kaş ekimi öncesinde hastaya local anestezi uygulanır. Operasyona başlamadan önce ekim yapılacak köklerin nereden alınacağı belirlenir. En sağlıklı kıl kökleri kafanın arka bölgesinde bulunan köklerdir. Bunun dışında duruma göre kol veya koltuk altında bulunan köklerle de uygulama yapılabilmektedir. Bunun sebebi ense bölgesinin ve kollardaki kılların sağlam ve güçlü köklerle tutunmasıdır.
Alınan kıl köklerinden genel görünüme uyacak şekilde olanlar seçilir. Ayrıca fazla uzayarak zorluk çıkarabilecek kökler de bu şekilde ayırılacaktır.
Doğal ve sağlıklı bir kaş görüntüsü elde etmek için ortalama 500 greft gerekir. Hastanın talep ettiği görünüme göre, köklerin boyu ve kalınlığına göre ekilecek greft sayısı değişiklik gösterebilir. Kıl kökleri kaşın doğal yönüne ve duruşuna göre doğru bir şekilde ekilmelidir. Kaş ekimi işleminde köklerin daha sıkı olarak nakledilmesi gerekmektedir.

KAŞ EKİMİ ÖNCESİ VE SONRASI
Kaş ekimi yapıldıktan sonra hastanede kalmayı gerektirecek bir durum oluşturmaz. Belirli aralıklarla kontrolünün yapılması gerekmektedir. İşlem sonrası bazı kıllar dökülebilir. Sonrasında çıkacak olan yeni tüylerle birlikte gelişim gösterecektir. İşlem sonrasında da bakıma özenle devam edilmelidir.

KAŞLAR NEDEN DÖKÜLÜR?

  • Besin Eksikliği: Yetersiz beslenme nedeni ile kökler güçsüzleşip dökülebilir.
  • Kemoterapi: Kemoterapi ilaçları kıl köklerinin dökülmesine neden olmaktadır.
  • Hipotiroidizm: Tiroid bezlerinin düzgün çalışmaması köklerin zayıflayıp kopmasına neden olabilir.
  • Yaşlanma: Yaş ilerledikçe değişen hormonlar saç ve kaşlarda dökülmelere neden olabilmektedir.

KAŞ EKİMİNİN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?
Kaş ekiminde yan etki çok nadir görülmektedir. İstisnai olarak kanama veya enfeksiyon durumu gözlemlenmektedir. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda kaşların farklı yöne uzaması gibi problemlerle karşılaşılmaktadır. Kaş ekimi sonrasında 1 ay gibi kısa bir sürede sonuç alınsa da, operasyonun başarısı için uzman elinde yapılması büyük önem taşımaktadır.